Sokak-Sanatının-giysiye-uyarlanması-sergi

“SOKAK SANATININ GİYSİYE UYARLANMASI” TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ KARMA SERGİ

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Bahar Dönemi’nde okutulmakta olan MTT 410 Moda Uygulamaları II dersi kapsamında Doç.Dr. Nazan AVCIOĞLU KALEBEK, Doç.Dr. Esin SARIOĞLU ve Dr.Öğr.Üyesi Bünyamin Memik ÜZÜMCÜ danışmanlığında “Sokak Sanatının Giysiye Uyarlanması” sergisi düzenlenmiştir. Serginin teması son dönemlerde yaşadığımız pandemi, kadına şiddet, sanal para ve uzaya çıkma gibi 2021 yılında bizi derinden etkileyen konular belirlenmiştir. Öğrencilerimizden öncelikli olarak 2021 temasına uygun duvar resmi tasarımı istenmiştir. Tasarladıkları duvar resimlerini giysiye uyarlanması sağlanmıştır. Eskiz çalışmaları için 10 erkek 10 kadın ön ve arka profilden çizimler yapılmıştır. Temaya uygun olarak 1 erkek ve 1 kadın çizim belirlenerek renklendirilmiştir. Artistik çizimlerin ardından bilgisayar olanağı olan öğrencilerimizden bilgisayarda tasarımı yapılmıştır. Çizimi ve tasarımı biten çalışmalar kalıp ve dikim aşamasına getirilmiştir.

Pandemi koşulları sokağa çıkma yasağı, yeni bir kumaşa ulaşımın zorluğu gibi durumlar göz önüne alınarak geri dönüşüm, ileri dönüşüm tercih olarak öğrencilerimize sunulmuştur. Sunulan bu teklif aynı zamanda son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen sürdürülebilirlik kavramına da değinildiği düşünülmektedir. Böylece 2021 temasıyla da uyum içinde tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Bazı öğrencilerimiz sıfırdan kumaş alarak dikim işlemini gerçekleştirirken bazı öğrencilerimiz evdeki eski kıyafetlerini dönüştürme yolunu seçmişlerdir. Sergiye katılım “Mood Board” olarak belirlenmiştir.

Bu serginin sanatçıları Ghufran ALBEİK, Kübra ALKAYA, Zekiye ALTAN, Hülya ALTUNDAĞ, Zehra ARSLAN, Dilara Nur ATALAN, Meral AY, Lina BAYAZID, Rabia BOZTOPRAK, Ezgi ÇELİK, Berivan Arzu ÇİFTÇİ, Sena DABANIYASTI, Fatmanur DEMİREL, Sümeyra Nur EJDER, Şeyma Nur ERDOĞAN, Mustafa GÖKŞEN, Müzeyyen GÜL, Saliha Sevde GÜLERYÜZ, Merve Meryem KAHRAMAN, Yasemin KAHRAMAN, Esma Bilge KAMÇI, Özge KARALAR, Ecenur KARAKAŞ, Eda KARAKURT, Rabia Zeynep KASAPBAŞI, Sema KAYALI, Ayfer KORKMAZ, Figen KÖSE, Ayşe KUMRAL, Beste OKUR, Şenay ÖZBİLGİNER, Hilal ÖZKIYIKÇI, Lana SABBAGH, Basma SAMMAN, Altınay SAYAR, Yasemin TABAK, Sezen TOPRAK, Berfin Betül TÜRKMENOĞLU, Merve UÇ, Hülya UFACIKLIGİL ve Fehime YEŞİL olup, sergi küratörlüğünü Doç.Dr. Nazan AVCIOĞLU KALEBEK, Doç.Dr. Esin SARIOĞLU ve Dr.Öğr.Üyesi Bünyamin Memik ÜZÜMCÜ üstlenmiştir.

05 Haziran 2021 tarihinde başlayan sergi 05 Temmuz 2021 tarihinde son bulacaktır.

Sergi görsellerini sayfanın devamında bulabilirsiniz.